اسکی‌شهیر

شهر اسکی‌شهر ترکیه

 

اسکی‌شَهر یا اسکی‌شهیر (به ترکی: Eskişehir) مرکز استان اسکی‌شهر ترکیه است. این شهر به خاطر دو دانشگاه آنادولی و عثمان قاضی یک شهر دانشجویی شده‌است. رود پرسوک (Porsuk) که از میان شهر می‌گذرد زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌است.

این شهر به خاطر اینکه میان دو شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول واقع شده‌است از موقعیت استراتژیک و اقتصادی خوبی بهره مند اشده‌است. لذا کارخانه‌ها و شرکتهای بزرگی در محوطه شهر به طور منظم و به نام شهرک صنعتی ارگانیزه شده واقع شده‌اند. به علت موقیت اقتصادی آن یک خط قطار سریع‌السیر که هنوز در حال حاضر فقط به آنکارا وصل شده‌است و مسافت بین این دو شهر را که با اتوبوس ۳ ساعت است به یک ساعت تقلیل داده‌است.

 

تاریخچه اسکی شهر

اسم اسکی شهر به معنی شهر قدیمی در زبان ترکی است و در واقع قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در زمان فریگیه می‌رسد. جهانگردان و جغرافیدانان همیشه از این شهر به عنوان زیباترین شهر آناتولی یاد کرداند.

این شهر جمعیت نسبتاً بزرگی از تاتارهای کریمه و ترکهای بلغار و همچنین از مهاجران ترک بوسنیا را در اواخر دوران امپراطوری عثمانی را به خود جلب نموده‌است.

 

زبان گفتاری

اسکی شهر از زبان های زیادی بهره مند است چون یک شهر توریستی و دانشجویی است و از کشور های زیادی به این شهر می آیند زبان بلغاری - فارسی - ترکی آذربایجانی - گرجی - ارمنی و لهستانی تراکم زبان این شهر ترکی استانبولی 100 درصد و ترکی آذربایجانی 90 درصد ارمنی 70 درصد - گرجی 60 درصد - لهستانی 50 درصد - بلغاری 40 درصد و فارسی 30 درصد نیز است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

درباره ما

اولین وبسایت جامع ایرانیان مقیم ترکیه 

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید